Do końca tekstu: 3 minuty

Osiem porad dla początkującego commutera

Dojeżdżanie rowerem do pracy to najbardziej ekologiczna i zdrowa forma transportu. Jednak wiele osób rezygnuje z dwóch kółek na rzecz samochodu lub transportu zbiorowego w obawie o brak komfortu, zmęczenie lub niechlujny wygląd po pokonaniu kilku kilometrów miejskiej dżungli. Nasze doświadczenie pokazuje jednak, że poruszanie się na rowerze po mieście nie musi się wiązać, z żadnym z tych problemów. Wystarczy tylko trochę planowania i odrobina przygotowań, żeby zamienić stanie w korku na wiatr we włosach i uśmiech na twarzy. Zebraliśmy więc najważniejsze, naszym zdaniem porady, które pozwolą Ci gładko i bez problemów zamienić samochód lub autobus na rower.

Po pierwsze: wybierz odpowiedni rower

Zastanów się, jakie przeszkody mogą na Ciebie czekać podczas Twojej codziennej drogi do pracy, a następnie wybierz rower, który pozwoli Ci zupełnie o nich zapomnieć. Do jazdy miejskiej najlepiej sprawdzą się modele miejskie lub turystyczne — wyposażone w błotniki, mocowania na bagażnik, wygodną geometrię oraz szersze opony jak np. Kross Trans 4.0 czy Kross Level Rowery tego typu cechuje wyprostowana pozycja, która nie obciąża kręgosłupa. Taki rower sprawdzi się idealnie dla osoby, która dopiero zaczyna przygodę z kolarstwem.

Wiele osób łączy przyjemne z pożytecznym i traktuje dojazdy do pracy jako okazję do treningu. Jeśli szukasz uniwersalnego roweru, który sprawdzi się zarówno podczas jazdy po mieście, jak i w terenie, oraz umożliwia bardziej sportową jazdę niż klasyczny mieszczuch, to wybierz model gravelowy np. Kross Esker. Rowery gravelowe wyglądają podobnie do szosowych — mają sportową geometrię oraz wygiętą kierownicę (tzw. baranek), jednak wyposażone są w grube opony, które przydają się podczas jazdy po nierównym terenie.

Po drugie dopasuj i przetestuj swój rower

Nawet na najlepszym rowerze nie będzie się wygodnie jeździło, jeśli nie został odpowiednio dopasowany. Przed wyruszeniem w trasę należy ustawić wysokość siodełka, położenie klamek na kierownicy oraz odległość kierownicy od siodełka. Regulacja roweru zapewni optymalną pracę mięśni i stawów, dzięki czemu dojazdy do pracy poprawią nasze zdrowie i unikniemy nieprzyjemnych dolegliwości jak ból kolan, pojawiający się często w przypadku nieprawidłowo ustawionej pozycji.

Dobrze dopasowany rozmiar roweru to podstawa komfortowej jazdy.

W jaki sposób określić wysokość siodełka? Prostą i popularną metodą jest umieszczenie pięty buta na pedale znajdującym się w dolnym położeniu korby. Siodełko należy ustawić w taki sposób, aby pięta dotykała do pedała, a kolano było odrobinę zgięte. Jeśli cierpisz z powodu problemów ze stawami, mięśniami lub wracasz do zdrowia po kontuzji, prawidłowe ustawienie roweru jest dla Ciebie szczególnie ważne. W przyszłości możesz zainteresować się usługą bikefittingu, czyli profesjonalnego dopasowania roweru do możliwości Twojego ciała.

Po trzecie zaplanuj trasę

Podróż do pracy rowerem po  nieznanej trasie w dzień ważnego spotkania biznesowego to nie najlepszy pomysł. Warto poświęcić trochę czasu, aby opracować optymalną trasę z domu do miejsca pracy i sprawdzić czas dojazdu. Z naszego doświadczenia wynika, że najlepsza trasa nie zawsze oznacza najkrótszą drogę do celu. Czasami warto nadłożyć kilka kilometrów, żeby przejechać przez park lub zahaczyć o ulubioną kawiarnię.

Jak zabrać się za planowanie trasy? Istnieje szereg serwisów i aplikacji, które wykrywają okoliczne ścieżki rowerowe i samodzielnie układają rowerową trasę z punktu A do B. Możesz w tym celu skorzystać z Google Maps lub dedykowanych dla kolarzy aplikacji Komoot czy Strava, które dodatkowo wyposażone są w funkcję rejestrowania średniej prędkości, dystansu czy czasu przejazdu.

Po czwarte: ubierz się odpowiednio

Odpowiedni ubiór to klucz do tego, żeby dojechać do biura bez spoconej koszulki, w której będziesz czuć się niekomfortowo przez cały dzień. Na rower należy ubrać się w ten sposób, żeby po wyjściu z domu (zanim zaczniesz jechać) odczuwać lekki chłód. Podczas jazdy na rowerze nasze ciało rozgrzewa się bardziej niż podczas poruszania się pieszo, dlatego, jeśli danego dnia planujesz spacer w trakcie lunchu, weź ze sobą dodatkowy sweter.

Na rowerze najlepiej sprawdza się odzież, która szybko odprowadza pot.

Podczas jazdy na rowerze — szczególnie w okresie jesienno-zimowym koniecznie zakładaj rękawiczki oraz czapkę. Narażone na pęd powietrza dłonie oraz uszy bardzo szybko marzną, jeśli nie są odpowiednio okryte. Pamiętaj, że czapka musi umożliwiać założenie kasku — bez tego elementu nie powinieneś nigdy wsiadać na rower!

Jeansy nie sprawdzają się jako strój do jazdy — są mało elastyczne, a grube szwy mogą powodować obtarcia. Dużo lepsze będą spodnie z dzianiny lub sportowe legginsy, które zmienisz w biurze na bardziej formalny strój. Jeśli Twój rower nie ma osłony łańcucha, pamiętaj o podwinięciu prawej nogawki, która w przypadku luźnych spodni może wkręcić się w łańcuch.

Jazda rowerem po mieście ma charakter interwałowy — co chwila trzeba się zatrzymywać na światłach. Dlatego na górną połowę ciała najlepiej założyć kilka warstw, które można rozpinać i zapinać w celu lepszej termoregulacji. Jeśli planujesz jeździć z plecakiem, pamiętaj, że Twoje plecy będą spocone, nawet po spokojnej przejażdżce. Wygodniejszym rozwiązaniem będzie zamontowanie bagażnika rowerowego, który rozwiąże ten problem.

Po piąte: dostosuj tempo do charakteru trasy

Ruszając w drogę do pracy, pamiętaj, że to nie wyścig. Jeśli ruszysz z całych sił, to po 10 minutach będziesz zlany potem i zdyszany. Po mieście najlepiej jeździć tempem dostosowanym do poziomu Twojego wytrenowania, a poziom wysiłku powinien być zbliżony do szybkiego marszu. Dzięki temu unikniesz zadyszki, a w biurze i tak będziesz szybciej niż kolega, który spędzi w korku dobre kilkanaście minut.

Tempo jazdy powinieneś dostosować do charakteru Twojej trasy. Jeśli wiesz, że czeka na Ciebie ogromny podjazd — oszczędzaj siły i pamiętaj o używaniu przerzutek. Uwaga! Przerzutki należy zmienić przed rozpoczęciem podjazdu. Zmiana biegów pod obciążeniem znacznie skraca żywotność napędu w rowerze.

Po szóste: akcesoria!

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i nie wsiadaj na rower bez odpowiednich akcesoriów. Mimo że polskie prawo nie wymaga noszenia kasku podczas jazdy na rowerze, dla nas jest to absolutna konieczność! Kask chroni Twoją głowę w razie upadku, znacznie zmniejszając ryzyko poważnych uszkodzeń mózgu. Kask rowerowy powinien mieć odpowiedni rozmiar — dobrze dobrany kask nie spadnie z głowy, nawet jeśli paski zabezpieczające pozostają rozpięte.

Kolejnym elementem wyposażenia roweru są lampki, dzięki którym zostaniesz widoczny na drodze. Lampki powinny być dostosowane do Twojej trasy — jeśli będziesz jeździć w dobrze oświetlonym mieście, wystarczą Ci lampki pozycyjne, czyli takie, których zadaniem jest informować innych użytkowników jezdni o tym, gdzie się znajdujesz. Jeśli Twoja trasa do pracy prowadzi przez park lub inne tereny nieoświetlone zainwestuj w przednią lampkę o mocy minimum 300 lumenów. Pamiętaj, że lampki warto mieć włączone nawet podczas jazdy w dzień, w szczególności, jeśli poruszasz się po jezdni.

Kolejnym ważnym elementem, który powinien znaleźć się na wyposażeniu każdego rowerzysty, jest zapięcie. Tutaj nie warto oszczędzać — słabe zapięcie to zachęta dla złodziei, którzy poradzą sobie z nim w kilka sekund. Z naszego doświadczenia wynika, że najlepszym zapięcie to tzw. u-lock lub łańcuch wyposażony w dobrą kłódkę. Rower należy zapiąć, przekładając zapięcie przez ramę oraz przednie koło. W przeciwnym wypadku przy stojaku rowerowym może czekać nieprzyjemna niespodzianka w postaci roweru bez koła lub samego koła.

Po siódme: może elektryk?

Nie przepadasz za wysiłkiem fizycznym lub mieszkasz kilkanaście kilometrów od swojego biura i boisz się, że dojazdy będą zabierać Ci za dużo czasu? Mamy na to idealne rozwiązanie — rower ze wspomaganiem elektrycznym, który sprawi, że poczujesz, jakby w Twoich nogach zamontowane zostały dodatkowe akumulatory. Do jazdy po mieście doskonale sprawdzi się model Kross Trans Hybrid LS 2.0, który wyposażony jest w błotniki, bagażnik oraz lampki zasilane tą samą baterią co silnik, co oznacza, że nie musisz pamiętać o dodatkowych bateriach czy ładowaniu oświetlenia.

Rowery elektryczne to doskonała alternatywa dla samochodów.

Rowery elektryczne wyposażone są w silniki, które generują dodatkową moc podczas pedałowania. Oznacza to, że bez Twojego wysiłku, rower nie ruszy z miejsca, jednak podczas pedałowania silnik dostarczy dodatkowej mocy, która pozwoli jechać szybciej. Rowery elektryczne doskonale sprawdzają się podczas jazdy po mieście, która wymaga wielokrotnego zatrzymywania się i ruszania z miejsca, co z pomocą silnika, jest dziecinnie proste.

Po ósme: ciesz się jazdą

Dojeżdżanie rowerem do pracy to najlepszy wybór, jeśli chodzi o ekologię, pieniądze, zdrowie, ale przede wszystkim przyjemność z podróży. Stanie w korku, szukanie miejsca parkingowego czy konieczność podróżowania przepełnioną komunikacją miejską nie należy raczej do ulubionych elementów dnia. Zupełnie inaczej wygląda jazda rowerem, podczas której omijasz korki i swobodnie płyniesz przez miasto z uśmiechem na ustach.

Rower zapewnia komunikację door-to-door, co oznacza, że dojeżdżasz ze swojego domu prosto do miejsca docelowego, nie przejmując się opłatami za parking czy spóźniającymi się autobusami. Nic dziwnego więc, że z roku na rok w polskich miastach przybywa rowerzystów, a miasta budują kolejne kilometry dróg dla rowerów. Nie pozostaje nic innego, jak założyć na głowę kask i ruszyć w stronę przyszłości transportu miejskiego na dwóch kółkach.

Jesteś zainteresowany długoterminowym leasingiem rowerów dla Twojej firmy? Odwiedź naszą stronę https://www.krossrental.pl/ i wypełnij formularz. Skontaktujemy się z Tobą i dopasujemy ofertę idealnie do Twoich potrzeb.

Podobne wpisy

Częste błędy początkujących zawodników rowerowych

Zobacz więcej

Jak bezpiecznie jeździć na rowerze?

Zobacz więcej

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.
Polityka cookies OK